Powrót do: Drzewa i krzewy

Terminarz prac bonsai


Bonsai to sztuka wymagająca dużo uwagi. Ważne jest, aby odpowiednio dbać o drzewka. Przedstawię uproszczony terminarz pracy bonsai.

W pierwszych dwóch miesiącach roku można wykonywać lekkie cięcia korekcyjne roślin z sezonowym ulistnieniem. Trzeba zapewnić im odpowiednią temperaturę oraz światło. Podczas kolejnych dwóch miesięcy ważne jest pozbycie się przeszkadzających gałęzi jeszcze przed wypuszczeniem nowych pędów drzewka. Trzeba uważnie podlewać i nawozić bonsai, aby nie spowodować wzrostu długich pędów i większych liści. Maj i czerwiec to czas, gdy drewka umieszczamy w miejscu lekko zacienionym, co 2 tygodnie obracając donice. W tym czasie ścina się pędy praktycznie u wszystkich krzewów. W czerwcu tniemy liście i pozbywamy się gęsto rosnących igieł. Należy wykonać sztuczne postarzenie drzewka. W typowo letnich miesiącach rośliny podlewamy rano i późnym popołudniem. Można spróbować zahartować bonsai i jednorazowo nie dostarczać mu wody przez 2-3 dni. Wrzesień i październik to odpowiedni czas na drutowanie iglastych roślin. Podlewamy je zależnie od pogody. Sprzątamy uschnięte liście i igły. Rośliny trudno znoszące mrozy chronimy. W listopadzie i grudniu wszystkie rośliny zmieniają miejsce na stanowiska zimowe. Należy je mocniej podlać przed zimowaniem.

Jak widać bonsai trzeba opiekować się przez cały rok. Jeśli chcemy, by nasze drzewko wzbudzało prawdziwy podziw, wystarczy się trochę postarać. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne.

drzewka bonsai
KOMENTARZE:

Brak komentarzy
Podobne artykuły:
Pierwsze bonsai (2016-06-08)
Przycinanie drzewek bonsai (2016-07-08)

Design downloaded from Zeroweb.org: Free website templates, layouts, and tools.